Maypo Instant Maple Oatmeal, 3-pack
T**Y
Love my Maypo!!
I love my Maypo!! It’s a delicious blast from the past. Easy to prepare and has less calories than some of the modern versions. Since it comes in a three pack, I store the extras in the freezer till I’m ready to use it.
K**E
Misleading Product Offer
False advertising. Never received 2 boxes as advertised. Appears others were equally misled. How will Amazon rectify this? Never would have paid $12.48 for one box of Maypo!!
P**L
Not the same, didn't get the amount in the add.
I paid 14.99 and was supposed to receive 42oz... They only sent 1 box that's only 14oz. That's not what was advertised. So that disappointed me. The taste was not the same as what my grandmother fed me in the 70's... There isnt any of that warm maple flavor they used to have. Very disappointed. I wanted to share my love of oatmeal with my son and now thats lost. The ingredients have definitely changed.
A**R
Way over priced!
Excited to get this product that i cant purchase in any local store. Reading the description it says "14 ounces per box (total of 42 ounces) That lead me to believe I was getting three boxes for $12.29 Still a little expensive for oatmeal but ok. When it came it was only 1 box! So I just paid $12.29 for one box of oatmeal! Good Lord! Glad I like this stuff but next time i think will go without! That is nuts!
D**O
I wanted to love this so badly
Unfortunately 1/3 of the boxes was compromised and I was leary. I grew up on this and I haven't been able to find it for many, many years. IDK why it's not a staple on ALL supermarket outlets. Why did I have to resort to here to find it? HMM
J**S
Not like I remember :(
I didn’t like the flavor. I remember more maple flavoring. Disappointed.
D**B
Not the original 1960s Maypo -
THis is not the stuff from your childhood, the kinda grainy hot cereal. This is just maple flavored oatmeal. I don't like it as much but now I'm stuck with boxes full of it. I guess they don't make the old fashioned stuff anymore. *sigh*.
J**Y
Bad description or miship
I only received one box of 14 once for 22.30. Your website says .53 once well you would assume 3 boxes of 14 once’s for that price.42 once x .53 cents a once is 22.30. But 42 once’s means I should get a pack of three. I only received one box.I paid 1.59 a once at this price if I only get one box. It was not correct.
Trustpilot
4 days ago
1 day ago