title: "HATCHBOX3D PPLA-1KG1.75-BLK Performance PLA 3D Printer Filament, Dimensional Accuracy +/- 0.03 mm, 1 kg Spool, 1.75 mm, Purple"
brand: "hatchbox"
price: "₱9261"
in_stock: true
reviews_count: 5
store_origin: PH
region: Philippines
---
# HATCHBOX3D PPLA-1KG1.75-BLK Performance PLA 3D Printer Filament, Dimensional Accuracy +/- 0.03 mm, 1 kg Spool, 1.75 mm, Purple
**Brand:** hatchbox
**Price:** ₱9261
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** HATCHBOX3D PPLA-1KG1.75-BLK Performance PLA 3D Printer Filament, Dimensional Accuracy +/- 0.03 mm, 1 kg Spool, 1.75 mm, Purple by hatchbox
- **How much does it cost?** ₱9261 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- hatchbox enthusiasts
## Why This Product
- Trusted hatchbox brand quality
## Description
Welcome to HATCHBOX 3D Products Our engineered filament is here to help you stream your creative outlet, enabling you to see your thoughts and concepts engineered into a real and rewarding reality. The filaments are universally designed and compatible with 3D Printers using 1.75mm diameter filament, with a dimensional accuracy of +/- 0.03mm.  PPLA, or Performance Polylactic Acid is a commonly used thermoplastic material that does not require the use of a heated print bed. Blending a mixture of plant-based materials and polymers creates HATCHBOX 3D Printer's PPLA, making this material more nature friendly. Because of the additional upgraded polymers in PPLA it has an even lower warping issue the PLA if any. The 3D printed object will have a matte type finish with PPLA. Why we love it: Less warping then to use No heated bed required.
## Features
- 1 KG (approximately 2.20 lbs.) Spool
- 1.75mm Filament Diameter (Dimensional Accuracy +/- 0.03mm)
- Performance PLA (Polylactic Acid) 3D Printer Filament Vacuumed Sealed With Desiccant
- Recommended Extrusion/Nozzle Temperature 180°C - 220°C (356°F - 428°F)
- Spool Diameter: 8" - Spool Width: 2.50" - Spool Hub Hole Diameter: 1.25"