title: "Commander III - 130/60 B19-44850"
brand: "michelin"
price: "₱50390"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Michelin"
url: https://www.desertcart.ph/products/185359587-commander-iii-130-60-b19-44850
store_origin: PH
region: Philippines
---
# Exceptional Wet Grip V-Twin & Touring Ready 12-Ply Durability Commander III - 130/60 B19-44850
**Brand:** michelin
**Price:** ₱50390
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🏍️ Ride Bold, Ride Confident – Command the Road with Michelin Commander III!
## Quick Answers
- **What is this?** Commander III - 130/60 B19-44850 by michelin
- **How much does it cost?** ₱50390 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- michelin enthusiasts
## Why This Product
- Trusted michelin brand quality
## Description
Review: Nice tire. - Got it on time just haven't received my new rim so im hopeful.
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B084Q6XZ79 |
| Automotive Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Best Sellers Rank | #6,220 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #5 in Street Motorcycle Sport Tires |
| Brand Name | MICHELIN |
| Construction Type | Bias |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 1,750 Reviews |
| Included Components | 1 Tire |
| Item Weight | 6.2 Pounds |
| Load Capacity | 567 Pounds |
| Load Index | 77 |
| Manufacturer | Michelin |
| Manufacturer Part Number | 281282 |
| Manufacturer Warranty Description | Limited Manufacturer Warranty |
| Maximum Pressure | 51 Pound per Square Inch |
| Model Number | 3050682 |
| Ply | 12-Ply |
| Rim Size | 19 Inches |
| Rim Width | 19 Inches |
| Seasons | Year Round |
| Section Width | 130 Inches |
| Size | 130/60B-19 (61H) |
| Speed Rating | H |
| Tire Aspect Ratio | 60 |
| Tire Diameter | 19.95 Inches |
| Tread Type | Symmetrical |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Vehicle Tire ISO Metric Size Description | 130/60B19 |
## Product Details
- **Load Index:** 77
- **Rim Size:** 19 Inches
- **Size:** 130/60B-19 (61H)
- **Speed Rating:** H
- **Tire Aspect Ratio:** 60
- **Tread Type:** Symmetrical
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: will this tire fit my 2016 street glide special.?**
A: Look at your current tire size and order accordingly
**Q: Do you have a Front tire 130/80-17**
A: No, my bike has a 19" front