brand: "mcp technology systems"
price: "₱2930"
in_stock: false
store_origin: PH
region: Philippines
---
**Price:** ₱2930
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **How much does it cost?** ₱2930 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- mcp technology systems enthusiasts
## Why This Product
- Trusted mcp technology systems brand quality
## Description
This wireless Transceiver module is an easy and suitable module if you want to setup your wireless communication system with low cost! It can achieve a good balance between wireless transition performance and cost! You can easily add it with your own MCU/ARM/PIC/AVR/STM32 system! What's more, this nRF24L01+ module is designed with Power amplifier and SMA antenna This allowed you to use the wireless communication up to 1000 meters! (No barrier) Specifications: Frequence: 2.4GHz~2.5GHz Operating voltage: 3 ~ 3.6V Max Current: 115mA Multi-frequency: 125 frequency Support up to six channels of data reception Datasheet and interface link: Package Includes: 1PCS*New NRF24L01+PA+LNA SMA Antenna Wireless Transceiver communication module 1PCS*SMA Antenna
## Features
- Frequence: 2.4GHz~2.5GHz
- Operating voltage: 3 ~ 3.6V Max
- Current: 115mA