title: "Roland CUBE-10GX GUITAR AMPLIFIER"
brand: "boss"
price: "₱23149"
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Boss"
url: https://www.desertcart.ph/products/256252489-roland-cube-10gx-guitar-amplifier
store_origin: PH
region: Philippines
---
# App-customizable COSM amps 10W powerful output 3-band EQ + 3 onboard effects Roland CUBE-10GX GUITAR AMPLIFIER
**Brand:** boss
**Price:** ₱23149
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎸 Unlock pro-level tones anywhere, anytime — your pocket-sized sonic weapon!
## Quick Answers
- **What is this?** Roland CUBE-10GX GUITAR AMPLIFIER by boss
- **How much does it cost?** ₱23149 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- boss enthusiasts
## Why This Product
- Trusted boss brand quality
## Features
- Compact 10-watt guitar amp with custom-designed 8-inch speaker
- Three preset COSM amp types: Clean, Crunch, and Lead
- Replace preset amps with custom COSM amps via the free CUBE KIT app for iOS and Android devices
- Three onboard effects: chorus, delay, and reverb (including plate and spring reverb types)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00LFLAL98 |
| Color Name | MultiColored |
| Compatible Devices | Guitar |
| Connector Type | USB, 6.35mm Jack |