Hamburger HelperBacon Cheeseburger Macaroni Meal, 5.1 oz (Pack of 6)
H**K
Not as good as I hoped
I had high hopes for this because who doesn't love bacon cheeseburgers, but I just couldn't get past the artificial bacon flavor and the weird aftertaste. It ruined the entire meal. Even my dog didn't want to eat it. I ended up giving all but on box away. Won't purchase this flavor again.
D**A
Overpriced
The product is fine. I only ordered these due to not being able to find them locally, but man someone is making a killing on these things!
M**.
Nice
Thanks
J**R
these had a funny taste
This is my favorite hamburger helper flavor and was glad to find it here since no local stores carry it any more. These had a strange taste and he sauce was more brown than yellowish/orange. They were not expired so I am unsure of what the problem was.
I**D
I luv this
I love this. It's delicious, and taste delicious. This is my favorite meal. I enjoy this with some Parmesian Cheese.
K**F
Amazing Taste, But Not Cost Effective
Hamburger Helper, Bacon CheeseburgerItem: Bacon CheeseburgerBrand: Hamburger HelperPurchase Offline, In StoreThe quality of the product itself was very good. The cost per amount really wasn't.The cooking process of the meal is easy and efficient. It comes with quick steps and it a fast meal that tastes good. Hamburger Helper is very well known for that. As a tip, if you keep the grease from the meat and add it to the mix during the noodle stage it tastes even better, IMPO, because the package doesn't have as much spice and kick as it could.The finish texture, if cooked for the correct time, it very good. The noodles do get a bit soft and larger than planned, if you stop too early they get hard and stiff and don't cook all the way, but that is a price you pay for swift meal and quick boil noodles.The taste is always amazing. It is a favorite flavor at my house, my man goes wild over it.The only real problem I have with product, which is what kicks it down to a 4 out of 5, is that there isn't enough product in it. On TV they always show a family of 3 to 5 enjoying it as a meal and having good portions but honestly it doesn't make enough for two to eat fully. At almost two dollars a box it really isn't an affordable meal. I only get them when they are on sale in multipacks, or are discounted at the Grocery Outlet because they are a few days past their sale date; since they are a dry food they are still good for a while after their sale date. (I don't feel this way about all food though; I honor the Milk sale buy dates like they are federal laws.)I would suggest it to a friend, but not to a friend who has a large family, or even a family of more than two. I also wouldn't suggest it to a male friend because my male friends, mostly all in their 20's, could eat two boxes in one sitting and that isn't cost effective.
Trustpilot
1 week ago
1 day ago