price: "₱21128"
in_stock: true
reviews_count: 13
## Summary
> 🧲 Pull cables like a pro — never get stuck in the wall again!
## Best For
- Customers looking for quality international products
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00MW9A8AY |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #126,693 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #23 in Electrical Pulling Grips |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,394) |
| Date First Available | November 7, 2007 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 3.41 pounds |
| Item model number | XP1000-LC |
| Manufacturer | Labor Saving Systems Ltd |
| Material | Plastic Case |
| Part Number | XP1000-LC |
| Power Source | hand_powered |
| Product Dimensions | 10.4 x 9.7 x 2.5 inches |
## Images
## Questions & Answers
**Q: Does anyone know if Magna Pull will work thru 1" thick fiberglass.  On my boat I want to pull a small rope in-the-blind under a deck.**
A: Yes if you're using the included magnetic bullet it will work through 1" thick fiberglass. But if you are trying to use the included jack chain no I don't believe it will work.
A: I used it to pull electrical wiring for recessed lighting  across a drywall ceiling without any issues.  Its virtually the identical process as pulling with a wall - except you're doing it above your head.  However, it will depend on how your ceiling joists are set up.  You can only pull in the wiring in the same direction that the ceiling joints run. I pulled in the 13 inch area between the joists and in the same direction and it worked fine.