brand: "earthway"
price: "₱85478"
in_stock: true
reviews_count: 13
store_origin: PH
region: Philippines
---
**Brand:** earthway
**Price:** ₱85478
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌱 Elevate your lawn game with precision and power — don’t let your yard fall behind!
## Best For
- earthway enthusiasts
## Why This Product
- Trusted earthway brand quality
## Key Features
- • **Maximize Efficiency:** Generous 40lb hopper capacity means fewer refills and faster lawn care.
## Overview
## Description
Product description Upgrade From Your Mass Market Spreader The EarthWay 40lb spreader is the closest you can get to a commercial spreader without the cost. Unlike the mass market spreaders with a single drop hole that leads to yard striping, our patented 3 hole drop pattern with Side Spread Control yields an even seeding or spreading job everytime. This spreader has a steel “T” handle and solid linkage are features offered on our commercial & professional spreaders. Utilizing the even spread 3-hole drop shut-off system ensures an even and balanced spread pattern of all granular materials, high flotation 9”/22cm high-flotation tires roll smoothly over rough terrain as well as icy conditions. Features & Benefits 40 Gallon Capacity Large poly hopper is rust proof, impact resistant, and easily washes down after your fertilization. Large enough to hold a whole bag of fertilizer but yet small enough to fits in tight spaces without taking over your garage. Quality Professional grade pneumatic tires, large tube steel, and metal controls in an economical package. Durability Solid linkage – no more cables & springs, gift your loved one a spreader that lasts year after year. Control Side spread control – accurate placement without wasted fertilizer, even spread pattern eliminates stripes that are common with mass market spreaders. Choose the Right Spreader For You Hand Spreaders & Hand Seeders EarthWay has a full range of 4lb - 40lb hand spreaders. Keep your hands clean and provide an even distribution of seeds, fertilizer, or pesticides (any granules). Walk-Behind Broadcast Spreader In sizes from 40lbs - 150lbs, EarthWay has a complete line of home, commercial, and professional turf spreaders. Drop Spreader Perfect for spreading small particles right up next to edges and borders with little wasted fertilizer.
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08SMNFTDK |
| Best Sellers Rank | #53,288 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #63 in Lawn & Garden Spreaders |
| Brand Name | EarthWay |
| Customer Reviews | 3.8 out of 5 stars 317 Reviews |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Manufacturer | EarthWay Products Inc |
| Model Number | 2600A-Plus |
| Number of Items | 1 |
| Part Number | 2600A-Plus |