title: "FOREVERBOLT FB3SCAPS14201P10 Socket Head Cap Screw, 1/4\"-20 X 1\" Long, 316 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 10"
brand: "foreverbolt"
price: "₱2111"
in_stock: true
category: "Misc."
store_origin: PH
region: Philippines
---
# FOREVERBOLT FB3SCAPS14201P10 Socket Head Cap Screw, 1/4"-20 X 1" Long, 316 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 10
**Brand:** foreverbolt
**Price:** ₱2111
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** FOREVERBOLT FB3SCAPS14201P10 Socket Head Cap Screw, 1/4"-20 X 1" Long, 316 Stainless Steel, Finish NL-19, PK 10 by foreverbolt
- **How much does it cost?** ₱2111 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- foreverbolt enthusiasts
## Why This Product
- Trusted foreverbolt brand quality
## Description
Socket Head Cap Screw Head Type: Standard, 18-8 Stainless Steel, Treatment: NL-19(R)(R) Thread Size 20 Drive Type: Hex Socket, Drive Size: 5/32", Thread Type: Coarse Thread Style Fully, Thread Direction; Right Hand, Length under Head 1" Thread Length 1", Head Height 1/4", Thread Dia. 1/4", Temp. Range 65 Degrees to 300 Degrees F Rockwell Hardness B80 to C32 Min. Tensile Strength 80,000 psi Meets/Exceeds ANSI/ASME B18.3. Dia./Thread Size 1/4-20
## Features
- The Product is a Socket Head Cap Screw, 316 SS, 1/4-20 1/4 in, 1" L PK10