brand: "sitldy"
price: "₱7833"
in_stock: true
url: https://www.desertcart.ph/products/595080889-sitldy30-degree-framing-nails-4-sizes-2-2-1-2
store_origin: PH
region: Philippines
---
# 4 precise sizes for every framing need Ring shank design prevents nail back-out Hot dipped galvanized steel for max rust resistance SITLDY30 Degree Framing Nails 4 Sizes (2"+2-1/2"+3.0" Ring+3-1/2" Smooth), D Head Hot Dipped Galvanized Paper Tape Strip Nails, 80 PCS per Size, 320 Count, for 30 to 34 Degree Framing Nailer
**Brand:** sitldy
**Price:** ₱7833
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔨 Nail your next project with precision and power!
## Quick Answers
- **What is this?** SITLDY30 Degree Framing Nails 4 Sizes (2"+2-1/2"+3.0" Ring+3-1/2" Smooth), D Head Hot Dipped Galvanized Paper Tape Strip Nails, 80 PCS per Size, 320 Count, for 30 to 34 Degree Framing Nailer by sitldy
- **How much does it cost?** ₱7833 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- sitldy enthusiasts
## Why This Product
- Trusted sitldy brand quality
## Key Features
- • **Clean & Efficient:** Paper tape strip nails reduce mess and speed up your framing workflow
- • **Versatile Size Range:** Four distinct nail lengths (2", 2.5", 3", 3.5") tailored for any framing project
## Overview
## Description
SITLDY30 Degree Framing Nails 4 Sizes (2"+2-1/2"+3.0" Ring+3-1/2" Smooth), D Head Hot Dipped Galvanized Paper Tape Strip Nails, 80 PCS per Size, 320 Count, for 30 to 34 Degree Framing Nailer
## Features
- Various sizes: The 30° offset round head HDG ring shank and smooth shank paper tape strip framing nails has 4 different sizes, including smooth shank: 3-1/2"*.131"+ring shank: 3.0"*.12", 2-1/2"*.12", 2"*.113“ 80 pcs per Size. You can choose different sizes of nails according to actual needs.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Manufacturer | SITLDY |
| Part Number | SD01005 |
| Item Weight | 3.34 pounds |
| Product Dimensions | 8.23 x 4.13 x 1.97 inches |
| Item model number | SD01004 |
| Size | assembly 320 pcs |
| Finish | Glossy |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | U-Shape |
| Power Source | Air_powered |
| Item Package Quantity | 1 |
| Number Of Pieces | 320 |
| Head Style | D head, Full Round Head |
| Measurement System | Inch |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
## Product Details
- **Size:** assembly 320 pcs
- **Item weight:** 1.52 Kilograms
- **Colour:** Gold
- **Number of pieces:** 320
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Frequently Bought Together
- SITLDY 34-30 Degree Framing Nails 4 Sizes (2"+2-1/2"+3.0" Ring+3-1/2" Smooth), D Head Hot Dipped Galvanized Paper Tape Strip Nails, 80 PCS per Size, 320 Count, for 30 to 34 Degree Framing Nailer
- waitley 2 Pack 20V 6.0A Replacement Battery Compatible with Dewalt DCB200 DCD DCF DCG Series Cordless Power Tools